Bidnov predlog rekordnega obrambnega proračuna

by Urednik

POVEČANJE IZDATKOV ZA OBRAMBO ZA 4% VZBUJA JEZO NAPREDNJAKOV

Predsednik ZDA Joe Biden je dal nov predlog obrambnega proračuna v višini 813 milijard dolarjev, ki prinaša kar 4-odstotno povečanje za Pentagon, kar je več, kot porabi več kot naslednjih 11 držav skupaj, poroča Guardian.

Ko je Joe Biden prejšnji teden objavil svoj predlog letnega proračuna, je zlasti ena številka poskočila: 813 milijard dolarjev,  kolikor Biden načrtuje, da bi porabili za nacionalno obrambo v ZDA v prihodnjem proračunskem letu. Če bi bila odobrena, bi ta številka predstavljala največji obrambni proračun, ki so ga ZDA kadarkoli sprejele.

Proračunski predlogi ameriških predsednikov na splošno štejejo za odraz prednostnih nalog njihove politike in ne kot realna ocena končne dodelitve porabe. Če je bil Bidnov poziv k 4-odstotnemu povečanju izdatkov za obrambo signal za njegove politične prednostne naloge, naprednjaki niso izgubljali časa in mu povedali, da njegove prednostne naloge pomenijo vračanje v preteklost. Progresivni zakonodajalci so ostro kritizirali predlagani obrambni proračun in zatrdili, da ZDA že zdaj porabijo preveč za svojo vojsko in da morajo več vlagati v domače programe. Toda vojna v Ukrajini je zapletla njihove argumente in dala republikancem možnost, da zahtevajo še več denarja za vojsko. Le nekaj ur po tem, ko je Bela hiša (v ponedeljek, 28. 3. 2022) objavila predlog proračuna, so voditelji kongresnega naprednega zbora objavili izjavo, v kateri so napadli Bidnov načrt za povečanje izdatkov za obrambo in s tem odprli znani razkol v stranki:

»Preprosto nesprejemljivo je, da predsednik po zaključku naše najdaljše vojne in v obdobju demokratičnega nadzora nad obema zbornicama kongresa predlaga rekordno visoko vojaško porabo,« menijo predsednica CPC Pramila Jayapal in nekdanja predsednika Mark Pocan ter Barbara Lee. »Zagovornike take višine obrambnega proračuna pozivamo, da odgovorijo, kako si bomo privoščili porabo ob zniževanju stroškov in razširitev dostopa do zdravstvenega varstva, stanovanj, storitev otroškega varstva, za boj proti pandemiji Covid-19 ter za boj proti podnebnim spremembam – vendar takšne skrbi izginejo, ko pride do Pentagonovega neskončno naraščajočega, nerevidiranega proračuna.«

Bernie Sanders, ki predseduje proračunskemu odboru senata, je ponovil zaskrbljenost naprednjakov in izjavil: »V času, ko namenjamo za vojsko že več kot naslednjih 11 držav skupaj, ne potrebujemo tako velikega povečanja obrambnega proračuna.«

Doslej je Bela hiša vztrajala pri svoji zahtevi in ​​vztrajala, da bo povečano financiranje ZDA omogočilo, da bolje branijo svoje mednarodne interese in pomagajo Ukrajini v obrambi proti ruskemu vojaškemu napadu. »Kot sem že večkrat rekel, potrebujemo sredstva, ki so usklajena s strategijo, strategijo usklajeno s politiko in politiko usklajeno z voljo ameriškega ljudstva,« je dejal obrambni minister Lloyd Austin. »Ta proračun nam zagotavlja sredstva, ki jih potrebujemo za izpolnitev te obljube.«

In čeprav naprednjaki pozivajo Bidna, naj omeji financiranje vojske, se predsednik obenem sooča s kritikami republikancev, ker ni predlagal še višjega dviga izdatkov za obrambo kot odgovor na vojno v Ukrajini.

»Svet je nevaren kraj in postaja iz dneva v dan bolj nevaren,« je dejal vodja manjšine v senatu Mitch McConnell. »Ob vsem tem Bela hiša ni predlagala nobenega pomembnega povečanja sredstev za zaščito nedolžnih Američanov, promocijo naših interesov, podporo našim partnerjem, pomoč Ukrajini ali obnavljanje naših zalog.«

Naprednjaki si že leta prizadevajo za znižanje izdatkov za obrambo ZDA, vendar je opustošenje v Ukrajini njihovim prizadevanjem dodalo nov izziv. Ankete kažejo, da večina Američanov meni, da Biden ni bil dovolj odločen pri svojem odzivu na rusko agresijo, kar je še prililo olje k ​​zahtevam republikancev po obsežnejšem financiranju vojske. Toda naprednjaki svoje kampanje ne opuščajo, temveč trdijo, da ruska invazija na Ukrajino samo dokazuje, kako bi bilo ameriške vojaške dolarje bolje porabiti drugje. »Mislim, da je to politični izziv, ni pa dejanski proračunski izziv. Pri tem povečanju denarja ne gre za Ukrajino, gre za večjo porabo za ameriški vojaško-industrijski kompleks,« je dejal Robert Weissman, predsednik progresivne skupine Public Citizen. »ZDA že porabijo več kot 10-krat več kot Rusija za svojo vojsko. In ti izdatki očitno niso odvrnili Rusije od invazije na Ukrajino.«

Čeprav republikanci opozarjajo na vojno v Ukrajini, ko se zavzemajo za povečanje obrambnih izdatkov, se je vredno spomniti, da je bila večina Bidnovega proračunskega predloga oblikovana pred rusko invazijo. Dr Travis Sharp, direktor proračunskih študij pri Centru za strateške in proračunske ocene, je dejal, da je zahtevano povečanje sredstev bolj odraz tega, kako je rekordno visoka inflacija v ZDA vplivala na finance vladnih agencij, ne pa vpliv krize v Ukrajini.

»Zagotavljanje višje ravni izdatkov za obrambo pomaga popravljati del zmanjšane kupne moči, ki je posledica inflacije,« je dejal Sharp. »Če ne bi zagotovili višje ravni izdatkov za obrambo, bi poskušali podpreti vojsko enake velikosti z manj denarja, tako da bi vas to prisililo v trde kompromise.«

Vendar pa naprednjaki zavračajo argumente – ki temeljijo na inflaciji – za povečanje Pentagonovega proračuna, češ da Pentagon ne upošteva dosledno, kako porablja svoja sredstva in mu ne bi smeli  zaupati še več denarja. »Agencija, ki ne more prestati revizije, mora narediti domačo nalogo malo bolje, da bodo lahko bolj pošteni glede učinkov inflacije,« je dejal Stephen Miles, predsednik progresivne skupine Win Without War. Dodal je še: »Zdi se, da republikanci niso posebej zaskrbljeni zaradi vpliva inflacije na kateri koli drugi del proračuna, razen na vojsko.« Ker se število smrti zaradi koronavirusa v ZDA približuje 1 milijonu in se svet sooča z mračno realnostjo podnebnih sprememb, je bilo “nespametno” zahtevati več sredstev za vojsko, je dejal Miles. »Groženj, s katerimi se soočamo v 21. stoletju, v prvi vrsti ne bomo rešili z večjo porabo denarja v Pentagonu,« je dejal za Guardian.

Za Sharpa je velik proračun Pentagona odraz ameriških vojaških zavez po vsem svetu in strategije ohranjanja močnih zavezništev s ključnimi tujimi partnerji. Predlagal je, da bi morali za uspešno prizadevanje za znižanje izdatkov za obrambo spremeniti strategijo ameriške zunanje politike. »Če res želite zmanjšati porabo ZDA za obrambo, potem morate slediti novi strategiji,« je dejal Sharp. »Če spremenite strategijo in zmanjšate operativni tempo, se bo proračunski dolarji sorazmerno zmanjšali.«

Pripravil: B. Knific, vir: Guardian, foto: Military Forum

Povezani članki