Bo Japonska prvič po 2. svet. vojni prodala vojaško opremo v tujino?

by Urednik

INDIJA IN INDONEZIJA SE ZANIMATA ZA JAPONSKA MORNARIŠKA AMFIBIJSKA LETALA US-2

V decembru 2014 so se pojavile informacije, da se Indija zanima za 15 do 18 amfibijskih mornariških letal ShinMaywa US-2 STOL (kratek vzlet in pristanek), ki so namenjena za naloge iskanja in reševanja (SAR). Japonski časopis The Japan Times pa je v ponedeljek 13. aprila 2015 zapisal, da je indonezijski minister za obrambo Ryamizard Ryacudu sporočil, da Indonezija razmišlja o možnosti nakupa japonskih vojaških amfibijskih letal US-2, omenjajo pa tudi možnost nakupa ruskih večnamenskih amfibijskih letal Beriev Be-200.

Indijska mornarica naj bi bila pripravljena za 15 do 18 amfibijskih letal US-2 odšteti 1,65 milijarde dolarjev, letala pa bi bila stacionirana na Andamanskih in Nikobarskih otokih na jugovzhodu Bengalskega zaliva. Indija ob tem želi ustanoviti tudi skupno delovno skupino za pospešitev napredka pri razvoju indijske letalske industrije in to prav z nakupom letal US-2, posel naj bi namreč vključeval tudi prenos tehnologije iz Japonske (želijo jih izdelovati v Indiji).

Amfibijska mornariška letala ShinMaywa US-2, ki lahko pristanejo na vodi, bi omogočila iztovarjanje na morju in na kopnem, hkrati pa znatno okrepila zmožnosti Indijske mornarice, tako pri transportiranju, hitrih evakuacijah, zagotavljanju humanitarne pomoči ter izvajanju nadzora in izvidništva na dolgih razdaljah.

Prodaja mornariških amfibijskih letal ShinMaywa US-2 Indiji oz. Indoneziji pa bi za Japonsko pomenila, da bi ta država prvič od konca 2. svetovne vojne pred sedmimi desetletji prodala vojaško opremo v tujino. Po porazu v tej vojni je namreč imela Japonska vrsto let prepoved izvoza orožja in vojaške opreme.

Amfibijsko mornariško letalo ShinMaywa US-2 

ShinMaywa (prej Shin Meiwa) US-2 je japonsko amfibijsko štirimotorno turbopropelersko letalo  s sposobnosjo kratkega vzleta in pristanka (STOL – Short Take-Off and Landing). Prvič je poletel 18. decembra 2003, v Japonski mornarici, ki uporablja 4 taka letala, še 3 pa so naročili, pa so z njim nadomestili prejšnjo različico ShinMaywa US-1.  Vsako letalo, ki v dolžino meri 33 metrov, prav tak pa je tudi razpon kril, lahko prevaža 31 oseb (od tega 11 članov posadke) in prepelje maksimalno 22 ton do 4700 km (2.538 navtičnih milj) daleč brez dodatne oskrbe z gorivom. Na kopnem za vzlet potrebuje 450 m dolgo pisto, za pristanek pa 1.500 m. Na vodi poleti po 280-ih metrih vožnje in za pristanek potrebuje 330 m.

Pripravil: A. Knific, foto: Airplane Pictures, Miltary Photos

Povezani članki