Egipt podpisal pogodbo za nakup 24-ih lovcev Dassault rafale

by Urednik

PRVI TUJI NAKUP FRANCOSKIH LOVCEV RAFALE

Egipt je v ponedeljek 16. februarja 2015 podpisal dogovor za nakup 24 francoskih bojnih letal Dassault rafale, fregate DCNS FREMM (razred aquitaine) in raket MBDA MICA zrak-zrak,  potem ko so v Kairo prispeli francoski obrambni minister Jean-Yves Le Drian in direktorji francoskih podjetij Eric Trappier (Dassault Aviation), Hervé Guillou (DCNS) ter  Antoine Bouvier  (MBDA).

Egipt naj bi za celoten paket francoskega orožja odštel med 6 in 7 milijard USD, za polovico denarja pa naj bi jamčile francoske banke. S tem podpisom je tako Franciji po več kot 20-ih letih prizadevanj le uspelo v tujino prodati večnamenska bojna Dassault rafale. Kot vse kaže, pa jim bo milijardni posel za 126 lovcev rafale z Indijo padel “v vodo”, saj se Indijci pritožujejo nad ceno in vzdrževanjem tekom življenjske dobe letal.

Egiptovske letalske sile bodo v naslednjih letih prejele 16 dvosedežnih različic lovca rafale B in 8 enosedežnih različic C. Prva tri letala bodo Francozi dobavili še pred 5. avgustom 2015, da bodo egiptovski piloti lahko z njimi sodelovali pri otvoritvi projekta širitve Sueškega kanala. Po nekaterih podatkih naj bi Egipt do konca leta 2015 prejel kar 6 lovcev rafale, kar pomeni, da bodo verjetno Francoske letalske sile odstopile prednost za letala, ki so že na “tekočem traku” v tovarni v Merignacu. Sestavljanje enega lovca rafale namreč traja šest mesecev.

Prav tako naj bi Francoska mornarica Egiptu odstopila fregato FREMM (razreda aquitaine), ki so jo poimenovali Normandie, da jo bo proizvajalec DSCM lahko dobavil do 5. avgusta 2015. V zvezi z raketami MICA zrak-zrak pa francoski proizvajalec MBDA ni pojasnil.

Pravi razlogi, zakaj se je Egipt odločil za francoske lovce rafale

Francoske letalske sile so lovce rafale začele uporabljati v letu 2006, v zadnjih letih pa so z njimi sodelovali v vojaških operacijah v Afganistanu, Libiji, Maliju in tudi v napadih na pripadnike Islamske države v Iraku in Siriji. Francoski proizvajalec Dassault Aviation in tudi Francija, ki sta v razvoj tega letala vložila milijarde dolarjev, sta si dobrih 20 let prizadevala, da bi prodali rafale tudi v tujino. Pogajanja z Brazilijo, Libijo, Marokom in Švico niso uspela, pogajanja z Indijo in Katarjem pa še potekajo.

Francoski lovec Dassault rafale

Egipt, ki je v slabem finančnem stanju, je vsekakor presenetil z nakupom sofisticiranih lovcev Dassault rafale, saj ima že sedaj največjo floto bojnih letal v regiji – 220 lovcev F-16C/D, 18 lovcev mirage 2000EM/BM (zanimajo se za nakup še 30-ih od ZAE), 82 lovcev mirage V, 56 lovcev MiG-21 in 57 kitajskih letal Chengdu J-7. Po nekaterih ocenah je večja težava Egiptovskih letalskih sil manko pilotov bojnih letal. Novih 24 lovcev Dassault rafale prav tako ne bo bistveno povečalo zmogljivosti Egiptovskih letalskih sil v spopadih z uporniškimi skupinami, proti katerim se bodo lažje borili z novimi ameriškimi jurišnimi helikopterji AH-64 apache.

Vojaški analitiki pravijo, da so se v Kairu odločili za neameriška letala predvsem zato, da razpršijo odvisnost od ameriškega orožja in tudi skrhanih odnosov z ZDA. Potem ko je bil v Egiptu v letu 2013 odstavljen predsednik Mohamed Morsi  in je na oblast prišel Abdel Fatah al Sisi, ki je vodil pro-ameriški vojaški prevzem oblasti, so Američani Egiptu začasno ukinili približno milijardo USD vredno letno pomoč (največ so jo porabili prav za ameriško orožje).

Predsednik al Sisi se je po zapletih z ZDA odločil zbližati se z Rusijo. Tako je 10. februarja 2015 v Kairu gostil ruskega predsednika Vladimirja Putina in se z njim dogovoril o skupnem načrtu za gradnjo prve jedrske elektrarne v Egiptu, ki bo imela štiri bloke.

Pripravil: A. Knific, foto: Military Photos

VIDEO: Francoski lovci rafale v akciji

Povezani članki