Bombnike Tu-22 velika grožnja za ameriške letalonosilke
Že tretjič v zadnjih sedmih letih (prvič v letu 2005, drugič v začetku leta 2012) več spletnih strani na Kitajskem poroča, da sta Kitajska in Rusija sklenili pogodbo za zakup proizvodne linije za bombnike Tupoljev Tu-22M3 v vrednosti 1,5 milijarde USD. Državi naj bi se dogovorili za dobavo 36-ih letal Tu-22 skupaj z motorji. V prvi dobavi bi Kitajska prejela 12 bombnikov Tu-22, v drugi pa preostalih 24. V Kitajskih letalskih silah bodo bombniki Tu-22M3 znani pod imenom H-10, ki naj bi jih uborabljali predvsem za napade na cilje na morju, do katerih bi prišli z nizkim letom nad morsko gladino, s čimer bi se izognili radarjem.
Sovjetski bomnik Tupoljev Tu-22 je nadzvočno letalo z giblivimi krili namenjeno letom na dolge razdalje in pomorske cilje. Razvit je bil v času hladne vojne in po tehnologiji močno zaostaja za sodobnimi nevidnimi (stealth) bombniki. Vendar pa je bil nadgrajen in posodobljen s sodobnimi sistemi. Tako ga lahko z doletom okoli 6,800 kilometrov in tovorno zmogljivostjo 24.000 kg še vedno štejemo za pomembno grožnjo za mnoge sodobne oborožitvene sisteme. Še posebej če so oboroženi s protiladijskimi raketami dolgega dosega raduga Kh-22 (AS-4 “kuhinja”).
Dogovor bi lahko predstavljal veliko spremembo v strateškem ravnovesju sil v regiji
Bombnike TU-22 bo Kitajska lahko uporabljala za varovanje strateških območij v Južnem Kitajskem morju (spor zaradi otokov z Japonsko) in v pacifiški regiji. Z majhnimi prilahoditvami pa se Tu-22 lahko uporablja tudi za manevrirne izstrelke, konvencionalno ali jedrsko orožje v različnih regionalnih vojnih scenarijih. Z drugimi besedami, čisto nova grožnja za ameriško mornarico v tej regiji.