Rusija bo gradila vojaške baze po vsem svetu

by Urednik

KMALU OŽIVITEV RUSKE RADARSKE POSTAJE NA KUBI IN POMORSKEGA OPORIŠČA V VIETNAMU

Rusija namerava razširiti svojo stalno vojaško prisotnost zunaj svojih meja in gradnjo vojaških oporišč v številnih tujih državah, je včeraj sporočil ruski obrambni minister Sergej Shoigu.

Seznam držav, kjer bi imela Ruska vojska nove vojaške baze, vključuje Vietnam, Kubo, Venezuelo, Nikaragvo, Sejšele, Singapur in številnih druge države. Ob tem je Shoigu novinarjem v Moskvi dodal: “Pogovori so v teku  in smo blizu podpisom ustreznih dokumentov.” Pogajanja naj bi poleg postavitve ruskih vojaških baz zajemala tudi gostitev ruskih ladij v tujih pristaniščih in dotakanje goriva ruskih bombnikov na letališčih.

Moskva ima trenutno le eno pomorsko oporišče zunaj nekdanje Sovjetske zveze  v Tartusu v Siriji, vendar je usoda tega pomorskega objekta Ruske mornarice negotova, več pa bo znano ob koncu sirske državljanske vojne.

Rusija že ima več vojaških baz v tujih državah. Največ ruskih vojakov je v  Ukrajini (26.000), sledijo Tadžikistan (5.500 vojakov),  Armenija (5.000), Abhazija (3.500), Južna Osetija (3.500 vojakov), Pridnjestrska republika (del Moldavije, 1.500), Azerbajdžan (900), Belorusija (850), Kirgizija /00) in Sirija (150 vojakov).

Zapuščena ruska vojaška baza na Kubi

Ruski vojaki so v času Sovjetske zveze že delovali v pomorskem oporišču v Vietnamu in na Kubi, kjer je bila radarska postaja, vendar je Rusija obe vojaški bazi zaprla v letih 2001 in 2002 zaradi finančnih omejitev. Rusija že od leta 2008 razmišlja o ponovni oživitvi radarske postaje v Lourdu na Kubi, kar sovpada z načrtovanjem postavitve ameriškega raketnega ščita v njeni bližini (Poljska).

Rusija je že pred nekaj leti začela posodabljati svojo in strateško letalstvo, kar vidijo kot orodje za širitev svojega vpliva v tujini in za zaščito ruskih nacionalnih interesov po vsem svetu. Nove vojaške baze v strateško pomembnih regijah sveta bi Rusiji tako ponovno prinesle nekdanjo vojaško moč in slavo iz časov hladne vojne.

Pripravil: A. Knific, foto: Military Photos

Povezani članki