Ukrajinci obudili razvoj težkega pehotnega bojnega vozila T-64IFV

by Urednik

UKRAJINA NUJNO POTREBUJE NOVA OKLEPNA VOZILA

Ukrajina bo ponovno začela z razvojem težkega pehotnega oklepnega vozila T-64IFV na osnovi tanka T-64. Državno podjetje Ukroboronprom upa, da bo vozilo kmalu pripravljeno za serijsko proizvodnjo, če bo le prišlo do (državnega) naročila.  

Kot je moč razumeti poročilo Ukroboronprom, so v Harkovu v strojni tovarni – Konstrukcijskem biroju Morozov že pred nekaj leti izdelali prototipna vozila T-64IFV, potem pa razvoj ustavili. Po trditvah proizvajalca bi lahko serijsko proizvodnjo začeli še pred koncem letošnjega leta.

Težko gosenično oklepno vozilo T-64IFV (infantry fighting vehicle) je zasnovano na precej modificirani šasiji glavnega bojnega tanka T-64, opremili pa so ga s precej visoko kupolo, da so pridobili prostor v notranjosti, motor pa so premestili v  prednji del vozila. Oklepnik je dobil različne oznake – BMP-64, BMT-64 in BMPT-64, vanj gre 10-12 vojakov, v sprednjem delu pa je prostor za tričlansko posadko.

Namesto tankovskega topa 125 mm, ki je glavno orožje tanka T-64, so novo pehotno bojno vozilo opremili s kupolo, na kateri je vgrajena zelo ubojna oborožitev. Prototip so opremili s 30 mm avtomatskim topom ZTM-1 in mitraljezom 7,62 mm. Dve protioklepni raketi so namestili na levo stran kupole, ob bokih pa so po trije metalci dimnih raket. V poveljniški kupolici na vrhu vozila je še dvojni top GSh-23 mm in pa 30 mm avtomatski bombomet.

V primerjavi s tankom T-64 so tudi precej izboljšali oklepno zaščito s sistemom nož – naprednim dinamičnim zaščitnim sistemom (ERA).Pri zaključnem razvoju in izpopolnitvi prototipnega T-64IFV  skupaj s konstruktorskim moštvom proizvajalca sodelujejo tudi izvedenci z ukrajinskega ministrstva za obrambo.

Ukrajina je v spopadih s proruskimi uporniki na vzhodu utrpela velike izgube oklepnikov. Natančna številka sicer ni znana, govori pa se o najmanj 150 tankih in pa še kar 350 pehotnih oklepnih vozilih. Med slednjimi gre večinoma za ostarele BMP-2, ki imajo vgrajeno zaščito zgolj pred kroglami manjših kalibrov iz osebnega orožja, njihov oklep pa zlahka prebijejo kumulativni izstrelki in pa topovske granate, pa celo težje krogle večjih kalibrov mitraljezov. Kot navajajo viri, so bile med vsemi ukrajinskimi oklepniki prav BMP-2 najpogostejše žrtve.

Ukrajinska vojska je imela še leta 1995 v svoji oborožitvi 2.345 sovjetskih tankov T-64 (skupaj so jih v Sovjetski zvezi izdelali približno 13.000), leta 2005 pa še nekaj več kot 2.200. Pred izbruhom državljanske vojne v letu 2014 so ukrajinske tankovske enote bile opremljene še s približno 600 glavnimi bojnimi tanki T-64, ob tem pa so jih imeli še okoli 1.000 na skladiščenju. V zadnjih letih so jih več kot 100 nadgradili v različico T-64BM bulat. Sedanje stanje ni znano.

Ker pa so bili med žrtvami napadov pogosto žrtve tudi osnovni bojni tanki T-64, bodo oklepniki T-64IFV z bistveno boljšo zaščito zagotovo zelo zaželeni v enotah ukrajinske pehote in nacionalne garde.

Kot je bilo moč izvedeti, bo pehotno bojno vozilo na osnovi T-64 tehtalo približno 34,5 t, kar je več kot dvojna teža BMP-2 (14,3 t) in več kot tehta ameriško gosenično pehotno bojno vozilo – oklepnik bradley M2A3.

Konverzija tanka v pehotno bojno vozilo ne predstavlja kakšne novosti, znane so na primer izraelske konverzije tanka merkava, še prej pa konverzija britanskega tanka centurion v pehotno bojno vozilo. Predvsem izraelske konverzije so nakazale usmeritev teh oklepnikov: bistveno boljša zaščita na račun hitrosti, ki v bojih v urbanih okoljih pač ni tako bistvena. Bo pa na primer ukrajinski oklepnik MBT-64 bistveno lažji od izraelskega oklepnika namer IFV, ki tehta kar 62 ton.

Pripravil: B. Knific, foto: Military Photos

oklep-na-slovenskem

Povezani članki