Priročnik Taktika bojevanja v gorah je nadaljevanje prvenca Mihe Kuharja – Vojaško gorništvo. Avtor v knjigi Taktika bojevanja v gorah na zelo jasen in razumljiv način nadgrajuje vsebino veščin znanj in spretnosti, potrebnih za bivanje in življenje v gorah (knjiga Vojaško gorništvo), z vsem, kar je potrebno za en cilj: doseči zmago v boju gorah.
Kot pravi brigadir mag. Bojan Pograjc, sta za to potrebna ustvarjalnost in odločno delovanje poveljnikov. Temelje na poti k temu cilju bo vsak našel tudi v priročniku Mihe Kuharja.
Avtor pa v knjigi ne podaja zgolj taktike bojevanja, pač pa analitično obravnava tudi izkušnje iz bojevanja v gorah, od prve svetovne vojne prek Falklandov do današnjih bojev na afganistanskih tritisočakih.
Urednik –
Recenzija:
… Izkušnje in naučene lekcije, naj bodo še tako težko pridobljene in skrbno zbrane, začnejo sčasoma bledeti, če jih ne povezujemo z doživetji iz sveta ter s teoretičnim razvojem veščine in vede. Predvsem pa jih moramo zapisati za vojaka, podčastnika in častnika, a tudi za poljubnega bralca, jih oblikovati v zanimiv in berljiv izdelek, ki motivira s strokovnim besedilom in jasnim fotografskim gradivom.
Avtorju tega priročnika, stotniku Mihi Kuharju, je to brez dvoma uspelo. Zadnje poglavje svojega prvega priročnika z naslovom Vojaško gorništvo, ki je bil preveden tudi v angleški jezik, je nadgradil v samostojen priročnik Taktika bojevanja v gorah. Njegovo knjižno delo ne le, da dosega podobna dela v drugih alpskih državah in velikih vojaških silah sveta, temveč jih marsikje tudi presega. Posebno privlačnost pa mu poleg teoretičnega znanja dajejo tudi analize zanimivejših primerov iz zgodovine, od slovenskega Kolovrata v prvi svetovni vojni do današnjih afganistanskih pettisočakov.
Taktika bojevanja v gorah govori o možnostih doseči zmago v boju. Uspeh vedno dosegajo voditelji, naj bodo starejši ali mlajši, ki znajo svoje znanje, napore, veščine in vire usmeriti k odločilnemu koncu bitke. Toda odličnost v uporabi tehnik in postopkov ter oprema in oborožitev v sinergiji s človeškim dejavnikom niso dovolj. Za končno zmago v gorah sta bistvena ustvarjalnost in odločno delovanje poveljnikov, ki jim bo ta priročnik brez dvoma dober temelj ter opora v rasti in razvoju.
Brigadir mag. Bojan Pograjc,
civilni in vojaški gorski vodnik, poveljnik 1. brigade Slovenske vojske